Board logo

Kas teadmine, et olen loll, teeb targemaks?
anahid - 31.03.2005 kell 10:10

Selline küsimus ongi

Lycette - 31.03.2005 kell 10:18

Kas see teadmine iseenesest targemaks teeb- ei tea. Mind paneb see rohkem teadmisi püüdma, lootuses et ehk saan üks kord targemaks

Ray - 31.03.2005 kell 10:33

On eelduseks et saada targemaks. Aga targemaks ei pruugi teha.

mersumees - 31.03.2005 kell 11:11

Inimene õpib kogu elu, aga ikka sureb lollina

Hera - 31.03.2005 kell 11:27

Eks seegi iseenesest ole ju tarkus, kui suudad endale tunnistada, et polegi kõigeteadja. Järelikult on veel kõvasti arenemisruumi, et targemaks muutuda.

habe - 31.03.2005 kell 11:52

Tsitaat:
Algne postitaja: anahid
Kas teadmine, et olen loll, teeb targemaks?
Selline küsimus ongi

Ma ei tea, kuidas on Sinuga, aga mina sain küll infi juurde

Lumeleopard - 31.03.2005 kell 14:34

Ei tea midagi...
küürakat parandab ainult haud

kontorihiir - 31.03.2005 kell 15:21

Mind see küll targemaks ei tee, et teada sain - anahid on loll... (mida ma muidex üldse ei usu!!)...
küll aga sain infona teada, et anahid on väga enesekriitiline....

JoanMadou - 31.03.2005 kell 15:23

Ütleme nii et ülimalt häirivad kujud on need kes asjast midagi ei tea kuid usuvad et nad on kõiketeadjad. Kui inimene teab et ta asjast suurt midagi ei taipa siis hoiab ta suu kinni ja kuulab rohkem (ja ehk õpib ka natuke). Nii et talutavamaks võib see teadmine inimese kindlasti teha. Ma arvan et olen ise viimastel aastatel kõvasti talutavamaks muutunud

Aga kas see teadmine ise targemaks teeb... ei tea. Pigem annab eelduse targemaks saamiseks, nagu siin juba öeldi.

celtic - 31.03.2005 kell 16:16

inimesed... vaadake puude taga metsa.

anahid ei öelnud et TEMA on loll...

küsimus oli esitatud umbisikuliselt... seega ka subjekt on ükskõik kes.

jah... tarkus ei hävita ära veel lollust...

li-li - 31.03.2005 kell 19:50

on ju ammu teada, et haridus ei pruugi veel haritust anda....vee võid endale peale tõmmata ka "lolli" juhuse tõttu

exactly - 31.03.2005 kell 19:52

küsimuse püstitaja väide on absoluutselt õige,tänan!

reheline - 31.03.2005 kell 20:21

Tsitaat:
Algne postitaja: li-li
on ju ammu teada, et haridus ei pruugi veel haritust anda....vee võid endale peale tõmmata ka "lolli" juhuse tõttu

Just, haridus ei riku matsi.
Aga kui inimene teadvustab endale,e et ta ei ole kõige targem, on ta väga sümpaatne inimene.

kontorihiir - 31.03.2005 kell 20:25

Tsitaat:
Algne postitaja: celtic
inimesed... vaadake puude taga metsa.

anahid ei öelnud et TEMA on loll...

küsimus oli esitatud umbisikuliselt... seega ka subjekt on ükskõik kes.

jah... tarkus ei hävita ära veel lollust...

no sellest saab ju igaüks aru, mida ta tegelikult tahtis öelda.....
teinekord on lihtsalt kius sõnasabast võtta

ratatosk - 31.03.2005 kell 21:49

Need on vaid sõnad. Igaühele võivad sõnad erinevat sisu tähendada, mõne sõna puhul võib sisu isikuti rohkem erineda, kui teiste sõnade puhul, kuid absoluutset tähenduse kattumist ei ole. Seda esiteks.

Ja teiseks. Paljalt fakti teadmine ei tee kedagi targemaks. Mida hakata näiteks peale faktiga "Bosonid ei allu Pauli keeluprintsiibile", kui ei tea, mis on boson ja mida Wolfgang Pauli 1925 aastal postuleeris. Oluline on osata teadmisi kasutada suhetes teiste teadmistega ja arusaamine.

Ja kui küsimus on teadmises "olen loll", siis on ilmselt oluline ka selle fakti teadasaamise viis. Kas keegi keda ma pean targaks ütles nii, või jõudsin ise mingil põhjsel sellele järeldusele. Nimetatud erienvatel juhtudel oleks ka "lolluse" sisu erinev.

Andrew - 31.03.2005 kell 22:25

Vähemalt ei hinda ennast üle. See on ju tark.

anahid - 31.03.2005 kell 23:14

Ehee..nujaa on muidugi mitmesugust lollust...rumalust ja ekslikku tarkust...mis kellelegi alati kusagil rumal tundub...aga mingil põhjusel on mul tunne, et kellelegi kolmandale on see hoopis vastupidi...ses mõttest, et tark peaks lolluses ka miskit tarka leidma

habe - 01.04.2005 kell 07:45

No sorry siis ka minu poolt eelmise ilkumise pärast! - ei osanud eeldada et osa foorumi liikmetest NII tõsimeelsed on ...
Tagasi lolluse teema juurde tulles meenuvad mulle mõned töökaaslased, kes koosviibimistel kannatada ei või, kui mõned teised mõne tõsisema teema ümber juttu puhuma jäävad. Järgneb reeglina sõnavõtt a`la " Kurat jahuvad seal mingit lolli ila selle asemel et korralikult pidu panna..."
Selles kontekstis eelistan mina reeglina üks neist lollidest olla, ja ma ei ütleks et ma seda eriti põeksin

celtic - 01.04.2005 kell 07:54

mhmhh... lolli jura annab ju iga kell ajada igal pool. kui vahel tahaks ka mingit tõsisemat juttu ajada siis leidub alati neid kelle jaoks ka see on vastuvõtmatu.

habe... kas sa sellele pole mõelnud et äkki need virisejad on kogu oma ülejäänu elu olnud igati väljapeetud käitumisega ning lolluste jaoks aega ei jätku. mis tunne endal oleks kui peol tahaks lõdvaks lasta aga mingi seltskond hakkab auto garburaatoritest jahuma.

anahid - 01.04.2005 kell 08:05

brrr...pole siin kedagi nii tõsimeelset, kes lolli juttu ei oskaks ajada

habe - 01.04.2005 kell 08:10

Habe on juba NII vana mees et ta ei häbene käituda nii nagu talle endale meeldib! Kui on miski koosviibimine, siis ma kas lähen sinna või ei lähe. Lähen juhul, kui eeldan et keegi seal minu vabadusi ahistada ei püüa. Millised on need ahistamised? Käsu peale joomine, käsu peale tantsimine, käsu peale ringmängu mängimine, käsu peale moe pärast flirtimine jne jne . habe tahab ennast hästi tunda, ja selleks ta joob siis kui ta juua tahab ja räägib sellest, millest ta rääkida tahab - kui on kellega rääkida. Kui ei ole, on habe enamasti vait ja kuulab - ja muigab - või haigutab...
Ja ei ahista oma "Garburaaturijutuga" neid, keda see jutt eeldatavasti ei huvita.
PS! Eesti keeles kirjutatakse "garburaator" kõva K-ga

anahid - 01.04.2005 kell 08:19

Ära siis ahista celticu soovi garburaatorist rääkida

viidik - 01.04.2005 kell 08:37

Tsitaat:
Algne postitaja: habe
...
Millised on need ahistamised? Käsu peale joomine, käsu peale tantsimine, käsu peale ringmängu mängimine
...

Jällegi kirjutan teemast mööda, aga see on nüüd asi, milles taas habemega nõus olen. Viimane asutuse jõulupidu oli meil täpselt selline - käsu peale viinapitsi tõstmine ja paks Kultuurikolledži tädi, kes sunniviisiliselt inimesi tantsima/mängima pani. Totaalselt mõttetu värk. Hoidku selle eest, et jälle peaks sarnase asja läbi tegema.

Lumeleopard - 01.04.2005 kell 11:51

Tsitaat:
Algne postitaja: reheline
Tsitaat:
Algne postitaja: li-li

Just, haridus ei riku matsi.
Aga kui inimene teadvustab endale,e et ta ei ole kõige targem, on ta väga sümpaatne inimene.

Hullem! Mats võib hariduse ära rikkuda!
Vene riigi aegu juba nägime seda.
Sarikovid reas!(Koera süda)

mmunk - 01.04.2005 kell 16:04

nõustun ratatoskiga - inimene ei ole ratsionaalne olend ja nende õigete teadmistega pole seega ilma nendest ajendatud tegudeta mitte s..agi peale hakata. seda enam, et enne saab kogu maailma aeg otsa, kui me juba omandatud teadmisigi kuidagi moodi rakendama õpime.

küsin vastu: kas teadmine, et olen tark, teeb elu lihtsamaks? toob rohkem rahulolu? loob armastuse tunnet? muudab meid tähelepanelikumaks ümbritseva suhtes? parandab lekkiva katuse ära?

renet - 01.04.2005 kell 16:25

teadmine per se ei tee midagi, tulemus oleneb ikka sellest, mida ja kas üldse sina selle teadmisega teed.

susanna - 01.04.2005 kell 17:40

ei ole vist loll..tark ka veel mitte
arenguruum olemas

NANNY - 02.04.2005 kell 19:20

You're fooling yourself if you argue with a fool - others may not know the difference.

mirja3 - 02.04.2005 kell 20:58

teadmine, et olen loll, ajendab mind rohkem õppima ja teadmisi korjama...vaevalt, et kunagi end nii targaks pean, et ytlen seda kõva häälega-ma olen tark...inimeme õpib ju kogu elu

hannes63 - 04.04.2005 kell 12:42

Enesekriitika on tore ja siis oskad ka ise tarkusejõele ligemale pürgida.
Vaevalt, et siinjuures lollusega tegu on. Kui tarkust vähevõitu, siis tänapäeval on väga head võimalused ennast täiendada haridusteel ning seda teha kas kodukamaral või välismaal.

celtic - 04.04.2005 kell 13:19

heh
mina olen küll tark.
ja kui miskit uut juurde õpin siis võtan seda kui lisatarkust.

miks peaks ma end alavääristama ja pidevalt korrutama endale olen loll olen loll vaja õppida vaja õppida.

olen tark ja targaks ka jään.

habe - 04.04.2005 kell 13:55

Üks pisuke huvitav tähelepanek:
Pidin enne mitu aastat kasvame, kui nii julgeks muutusin, et võisin endale lubada vastust "Ma ei tea..." Sinna maani kippusin ikka tarka mängima ja asendasin seetõttu sageli teadmise oma oletusega.
Hiljem olen korduvalt märganud, et see probleem ei olnud mitte vaid minu ainuomand. Tänaseks olen jõudnud arusaamani, et mitteteadmine pole lollus ja sageli pole ka teadmine tarkus, sest ka teadmist võib väga lollisti kasutada...

celtic - 04.04.2005 kell 15:54

kui ma ei tea siis on see asjade kokkusattumus.
ega inimene ei peagi ju kunagi kõike teadma.

see oleks võimatu...
aga oma teadmiste piires oled sa ju alati tark. puht filosoofiline probleem ju

sysrg - 04.04.2005 kell 21:42

keegi pole loll

anahid - 04.04.2005 kell 22:03

njah seda ütlesid sa küll õigesti praegu

ratatosk - 04.04.2005 kell 22:11

Siis vastaku mõni tark minusugusele lollile kah, küsimus on lihtne:
Mis on elu mõte?

Ja kuhu, kurat, mu valged halli triibuga sokid kadusid?

mmunk - 05.04.2005 kell 15:59

Tsitaat:
Algne postitaja: celtic
aga oma teadmiste piires oled sa ju alati tark. puht filosoofiline probleem ju

lgp tark mees oma teadmiste piires, palun selgita, kuidas saab üldse olla loll oma teadmiste piires ja kuidas seda teadmist konstruktiivselt rakendada? see on umbes nagu "nende meelest, kellele ma meeldin, olen päris tore mees". antud väide on ju isegi "oma teadmiste piires" absurd! mida sellise tarkusega pihta hakkata? peaasi, et selle maailmale kuulutamisega liiale ei minda..

millest üldse selline tarkuse kummardamine, rahvas, et selliseid põhjendusi, vabandusi, lohutusi välja mõelda? "mitte keegi pole loll!" loomulikult, nagu ka "tark", "inetu", "osav", "karvane", "soe", "usaldusväärne"... ... elu (sh inimkond) on mitmekesine ja see ta elamisväärseks muudabki.

kohe kindlasti muudab teadmine, et ollakse tark isoleeritumaks, sest terve lõputu maailm on ju täis tõestusi, et see tegelikult nii pole. see sunnib inimese pidevasse kaitseasendisse oma targa (vms kinnitamist vajava) maailmapildi säilitamise nimel.

mulle meeldis väga Habe viimatine jutt. inimesed tapavad paljud uudsed kogemused juba eos ära sellega, et "teavad" tulemust või seda, et niisugused asjad ei ole võimalikud. igav, isoleeriv ja ülbe on ju tark olla!!!

ratatosk - 05.04.2005 kell 16:14

Keegi kommenteeris kunagi teaduse revolutsioonilist arengut niiviisi, et paradigma muutusi saavad luua inimesed, kes ei usu olemasolevasse ja peavad seda ise tõestama-kontrollima.

Meenub ka Vene matemaatik Lobatševski, kes ei uskunud üldkehtivasse Eukleidese geometriasse lihtsalt aksioomide tõttu ja hakkas sellele tõestust otsima. Tõestamise käigus lõi ta uue ja üldisema geomeetria, millest Eukleidese geomeetria moodustab ainult ühe väikese osa. Just nagu Newtoni füüsika on üks väike osa Einsteini üldrelatiivsusteooriast.

Püüa siis nüüd kinni, kas loll olla on hea või paha.

Eerka - 06.04.2005 kell 11:49

Teadmine et olen loll, näitab et ikka päris loll ei ole. See, kes on ikka loll, mis loll, see ei saa ise aru, et ta loll on

habe - 08.04.2005 kell 12:57

Tsitaat:
Algne postitaja: ratatosk
Siis vastaku mõni tark minusugusele lollile kah, küsimus on lihtne:
Mis on elu mõte?

Eeldus, et elul on mõte, tuletub eel-eeldusest et väljaspool meie elu on keegi või mingi mõtlemisvõimeline olend/substants/mis iganes

Järelikult ei saa eeldada antud küsimusele vastust lähtudes ateistlikust ja/või pragmaatilisest maailmakäsitlusest.

Lahend 1: Religioosne. Mõte on hinge arengus.
Lahend 2: Meelteväline. Mõte on aga, meile (seni veel)küündimatu
Lahend 3: Mõte puudub, protsess on juhuslik

partyangel01 - 12.06.2005 kell 12:37

no kui sa tead et sa oled loll siis oleks ju targem võtta raamat ja hakata õppima...
või mida teie arvate??
ma arvan et see oleks ainule lahendus

fauxhemians - 12.06.2005 kell 13:14

õpid veel lollist peast midagi täiesti kasutut....

anahid - 12.06.2005 kell 17:00

Tsitaat:
Algne postitaja: partyangel01
no kui sa tead et sa oled loll siis oleks ju targem võtta raamat ja hakata õppima...
või mida teie arvate??
ma arvan et see oleks ainule lahendus

kas teadmised raamatust teevad su targemaks?

sedasi võib ego liiga suureks kasvada ja pärast valusasti kukkuda...

fauxhemians - 12.06.2005 kell 17:08

haridus või haritus.

cetlyn666 - 24.06.2005 kell 10:10

Vast ikka teeb-tead kuhu poole edasi liikuda

wibelyss - 24.06.2005 kell 18:40

Kui sa juba tunnistad et oled loll, siis järelikult pole sa nii loll midagi kui loodad. Oma vigade ja puuduste tunnistamine juba omamoodi tarkus, hakkad neid analüüsima... tulemuseks, olukorra parandamine ja seega egas sa polegi nii loll kui arvasid

passion - 25.06.2005 kell 16:47

teeb küll

sinukalla - 26.06.2005 kell 00:37

midagi kindlasti muudab,mida täpselt ei tea

Smuki - 26.06.2005 kell 21:32

Väga loll küsimus. Või olen mina loll, et ei oska/taha sellele vastata.

anahid - 26.06.2005 kell 22:07

Smuki, ilmselt sa siis nii loll ikka ei ole, et vastasid

traxic - 27.06.2005 kell 08:14

no targemaks see teadmine vast ei tee aga teeb küll inimese mõnikord tolerantsemaks. .. ja sealt need head isikuomadused siis arenema hakkavadki

sissy84 - 27.06.2005 kell 09:13

Teeb ainult siis targemaks kui võtad ette midagi selles asjas...ega kulbiga keegi juurde enam ei pane ja seda väidet korrutades ka targemaks ei saa.

reheline - 09.06.2019 kell 08:21

Ei tee targemaks. Lihtsalt igal teemal enam sõna ei võta Tihti inimene ei tea, et ta loll on, siis tuleb seda talle kindlasti öelda.

kommionu - 09.06.2019 kell 08:59

Reheline on lollide otsa sattunud mingil moel? Kolmes teemas samalaadne sõnavõtmine...

Ma ütleks et asi on tänapäevases interneti võimekuses, kus iga suvaline arvab ennast olevat tõe prohvet või usub tõsimeeli teise samasuguse, mõtetut jahumist ja jagab seda pimesi edasi.

Ütle, millal lugesid näiteks ajalehest, tõeliselt head artiklit?

Suurem osa on mõtetu jama, tehtud vaid tegemise pärast. Sama lugu on inimeste endiga, püüavad sotsiaalselt aktiivsed olla aga mõned sündmused ja emotsioonid võiks küll ainult endatead jätta.

reheline - 09.06.2019 kell 10:50

Kommionu märkas ilmselget mustrit
Tegelikult kasutasin nuppu ”juhus” ja kui kolm sarnast teemat tulid, loobusin neljandast. Viisaka inimesena muidugi postitasin neisse kolme. Teemad pole ka eriti rasked. Eriti, kui ise ka eriti tark ei ole.
Mina internetti ei süüdistaks väga...see on asi mis jääb ja millega tuleb kohaneda. Ega see lolle juurde ei tooda. Muidugi jääb mulje, et lolle on juurde tulnud, kuna nende kõlapind levib nüüd kaugemale. Ja selles on Sul õigus, et nad jagavad omakorda teiste saasta.
Aga nendega on nagu heade artiklite puudumisega. Kerid mõttetud teemad mööda

eerik2 - 16.06.2019 kell 09:44

Tsiteeriks siin Murphyt..
"Intellekti summa Maal on jääv, inimeste arv aga kasvab."

sissy84 - 16.06.2019 kell 11:44

Hetkel poliitikat vaadates on meil käimas selline teater, et see on lausa masendav. Pelgalt Ratase soovi pärast peaminister olla oleme juba nii mitu korda oma riigi maine maha teinud, et lausa häbi on. Oleks siis riigi siseasi aga seda veel teiste riikide ees... See on juba üldine lollus ja jonn.

eerik2 - 16.06.2019 kell 11:53

Ma küll ei tea, mis see poliitika siia puutub, aga Ratasel pole häda midagi. Kes kõige rohkem riigi mainet maha teeb, on meie pseudopresident - "pasarahe".

ullike - 16.06.2019 kell 20:32

Tore vaadata, et Kodutud on pea risti vastupidiste maailmavaadetega Loodan väga, et keegi sellepärast tülli ei pööra. Mumeelest on tänapäeva poliitika nii ogar, et sellest leili minna ei maksa.
Selle mõttega ei pretendeeri ma absoluutsele tõele

sissy84 - 16.06.2019 kell 21:06

Jah, siin teemas ei peaks poliitikast rääkima.

Endiselt arvan, et kui inimene teab millest on puudus teadmiste/oskuste vallas, siis see teadmine annab kõigest võimaluse seda omandada. Olgu selleks mis iganes valdkond või teema.
Targemaks see kohe kindlasti ei tee. Annab vaid teadmise puudu olevast.

reheline - 17.06.2019 kell 05:27

Pole ka otsest võrdusmärki lolli=nõme=matslik=töll, vahel. Igaüks neist eraldi võib täiesti tore inimene olla, kui on säilinud enesekriitika. On inimesi mitmekordse kõrgharidusega, kes on lihtsalt iseloomult sitapead. Ja on niiöelda külaullikesi, kes iseenda üle nalja viskavad ja pole kellegi suhtes üleolevad. Sümpaatne? Igatahes 😎

kaitsevaim - 20.06.2019 kell 21:01

minu meelest kõige lollim on loll, kes arvab, et ta on tark

Deiviidas - 16.08.2019 kell 22:45

Tsitaat:
Algne postitaja: anahid
Selline küsimus ongi

Kindlasti! Teadmine, et sa oled "rumal", mitte "Loll" teeb sind teadlikumaks. "Loll" on pehme väljend. "Rumal" aga tõsisemalt sinu eksistentsi kritiseeriv väljend!