Board logo

kas laseksite oma lapsel/lastel...
tinkivinky - 18.12.2004 kell 19:41

käia läbi vaesema(te) lapsega/lastega,kelle majanduslik seis pole just kõige parem?kas rõhutaksite klassi vahet nagu vanasti?kommenteerige,kuidas teie kui lapsevanem sellesse suhtuks?

sirli - 18.12.2004 kell 19:45

ma küll lapsevanem ei ole, aga ma arvan, et tähtis on lapse isiksus, mitte majanduslik seis ega see, kes ta vanemad on või ei ole. Olen ise käinud klassis, kus oli suhteliselt tuntud vanemate lapsi, ma ei tea, ma arvan, et meil klassi siseselt küll mingit vahet vähemalt selle koha pealt ei tehtud. Üldiselt laseks ma oma lapsel ise endale sõpru valida, senikaua kuni ta mingite pättidega sõbrustama ei hakka.

tinkivinky - 18.12.2004 kell 19:52

mina isiklikult laseks käia läbi..peaasi,et on puhtad...olenemata sellest siis milline nende majanduslik seis ka poleks...ega laps ole selles süüdi kui nende vanematel pole head sissetulekut või....

Phantom - 18.12.2004 kell 20:16

Sellise asja põhjal vahet teha on minuarust äärmiselt nõme. NEed ajad peaks juba ammu möödas olema...

pisimimm - 18.12.2004 kell 20:27

Sõpru ei valita raha ega klassikuuluvse järgi, vaid inimese olemuse järgi - nii olen ise elanud ja õpetan seda ka oma lastele

Lola69 - 18.12.2004 kell 21:07

Tsitaat:
Algne postitaja: Phantom
Sellise asja põhjal vahet teha on minuarust äärmiselt nõme. NEed ajad peaks juba ammu möödas olema...
Need ajad on just kättejõudnud. Küll on neid, kes vaatavad küll vanemate automarki kui ka maja asukohta ...

Aga minu jaoks pole vahet, inimest/last ennast tuleks näha mitte tema lähedaste/vanemate rahakotti. Ja nii ma püüan neid asju ka õpetada/hoida.

CagedBird - 27.12.2004 kell 00:12

Sageli on just need n-ö rikkurlapsed ära hellitatud ja halbade elukommetega..raha, riided ega miski materiaalne ei suuda korvata mõistuse ja kommete puudujääke. See ei tee sinust seda kes sa oled.

Lord666 - 27.12.2004 kell 08:54

mina oma lastele ei hakka sõpru valima, selle õiguse jätaks ma lastele.

pointer - 27.12.2004 kell 09:36

Tegelt ega ei meeldiks küll, kui oma lapsed on suured sõbrad mõne rikkuri lapsega, kellele osteks esimeseks koolipäevaks kõige vingem telefon või muud sellist.
Kui aga õnnestub lapsele vajalikus vanuses selgeks teha, mis on elus oluline ja mis mitte, siis pole tõesti vahet kellega ta sõbrustab.

PS! Mulle väga meeldivad nt. telekas näidatud lastekodulapsed, nende jutt ja mõtlemine ning elukogemus...

Lumeleopard - 09.01.2005 kell 03:53

Arvan, et tegu pole mitte rikaste ja vaeste inimeste klassivahega või nn. rahakotivahega , vaid teise lapse pere harituse vahega.
Minujaoks pole tähtsust kas selle teise lapse vanemad on miljonärid või sibitöölised.Kui aga mu laps hakkab ülesse korjama roppe sõnu, puuduma koolist, kasutama narkootikume või kogu isiksuse käitumismall muutub-siis ma arvan, et tuleks selline suhe eos ära lõpetada! Mobiiltelefoni omamine ei tee aga kedagi veel rikkuriks, vaid annab vahest tunnistust teise lapsevanema murest oma võsukese pärast.Nagu muutub populaarsemaks , et mobiiltelefoni asukohta on võimalik jälgida läbi interneti ja see annab absoluutse informatsiooni selle kohta kus su laps just praegu asub!

simplema - 11.01.2005 kell 12:44

Mina ei tee vahet kes on mu laste sõprade vanemad. on peresid kus on palju raha ja neid kellel vähe raha. tähtsaks pean lapse käitumist.
milles laps süüdi on et elab vaid emaga ja neil lihtsalt pole eriti raha? ikka mittemilleski. kui vanemad on joodikud ei tasu sellegi pärast last karistada.

Ray - 11.01.2005 kell 17:36

Tsitaat:
Algne postitaja: tinkivinky
käia läbi vasema(te) lapsega/lastega,kelle majanduslik seis pole just kõige parem?kas rõhutaksite klassi vahet nagu vanasti?kommenteerige,kuidas teie kui lapsevanem sellesse suhtuks?

Ei laseks naljalt, kui on tegemist lisaks nt. liiminuusutajatega vms.

Muidu pole hullu.

gosi - 11.01.2005 kell 18:23

ei tohiks jagada lapsi majandusliku seisu põhjal. Ega laps süüdi ei ole, et tema vanemad pole rikkad.

Selles on osaliselt EV valitsus süüdi

susanna - 11.01.2005 kell 20:00

pole isegi mõelnud sellise asja peale, et keelama hakata
pigem arvan, et lapsed ise tõmbavad mingist vanusest alates väga selged piirid ja siis hakkab klassivahe ise tundma andma
tekivad seltskonnad ja grupid, kes omavahel üldse ei suhtle
loeb tegelikult ju inimene/laps, aga kõik ei mõista seda

Eerka - 12.01.2005 kell 09:37

Mis veider vabandus "ega laps pole süüdi et ta vanemad pole rikkad"?
Mina küll ei tea kui rikastest või vaestest peredest mu lapse sõbrad pärit on; see ei ole oluline
Mina olen oma lapsele ikka püüdnud selgeks teha, et sõbrad on need ,kes ka raskemates situatsioonides üksteisele appi lähevad.
Aga ühe poisi sõbraga oli küll nii, et vanaema käis meil "ülevaatamas", kas tema võsukesele ikka sobib minu pojaga sõbrustada (tuli lihtsalt külla "otsitud" põhjendusega). Õnneks on see sõber ise igati OK

Lumeleopard - 12.01.2005 kell 09:51

kohustuslik koolivorm ikka lihvis asju natuke ühtlasemaks...
see vabavorm aga näitab nn. klassivahet kõvasti välja.
Isegi kui sa pole rikkur, vaid majanduslikult kaalutlev laspevanem, kes ei taha trööpamiseks osta kalleid riideid kooli, pole sul valikut....kui ei taha, et last hakatakse koolis norima...

Eerka - 12.01.2005 kell 10:21

Jah, see aeg kui üle riigi oli ühtse koolivormi nõue silus tõesti mingil määral klassivahesid. Aga siis tohtiski meil olla ainult töölisklass
Aga nüüd või koolivormi pidada hoopis klassivahede rõhutajaks - enamus eliitkoolidel on oma koolivorm ning selle kandmine on soovituslik/kohustuslik.
Aga see riiete kallal norimine vist ei kao kusagile. Õnneks minu poiss on nii isepäine küll, et kannab seda mis talle mugav on. Näiteks möödunud talv noriti teda sellepärast et kandis sukapükse. Pakkusin välja et ostan siis paksema voodriga teksad, ning ostsin ka nn täiskasvanute pika pesuga sarnase lastepesu, aga ta oli oma mugavuses (soe ju ikkagi) nii kindel et jätkas sukkpükste kandmist

Lumeleopard - 13.01.2005 kell 05:54

vahest peakski olema kõikidel koolidel oma vorm...siis ei saagi aru kas era/eliit kool või tavaline
kui just ei tea...või teha jälle see ühtne sinine, mis pole ka paha mõte minumeelest.
eesti on nagunii politsei riik , miks siis veel ühte piiri tõmmata...

salliise - 13.01.2005 kell 22:47

Indias on inimesed kastides, meil tänu taevale ja mine tea veel millele õnneks mitte. Laste sõpru ei vaata kohe kindlasti mitte rahakoti ega mingi kihi järgi. Viimasel ajal täheldanud pigem rikkamas seltskonnas idiootsust ja kretinismi, mis väga nakkav on.
Lapsed peavad teadma, et on teistsuguseid inimesi ja kõik ei saa sama hästi siin ilmas hakkama, ning neid ei saa setõttu alavääristada.
Valikud jäävad ikkagi nede teha, meie saame vaid aidata kujundada nende vaateid.

Tommyz - 20.01.2005 kell 15:24

Igal juhul lubaks, miks ei peaks laskma? inimesed on nad ju ikkagi ja mida kirjum lapsepõlv seda rohkem arenenud inimene saab temast tulevikus. Rohkem kogemusi võiks = kergema, huvitavam eluga äkki? vähemalt tundub nii. Ja pealegi isegi kasvasin ülesse just mitte rikkas ja mitte ka vaeses perekonnas ja sõpru oli mul väiksena igast kandist, lahedad olid nad omal ajal kõik

zitazitikaz - 20.01.2005 kell 15:34

ma pigem oleks õnnelik kui ta vaesematega suhtleks... Muidugi enne ikka veenduks, et neil mingit varastamise hobi pole, kui ikka päris vaene...
Ära hellitatud rikkurite lapsed minu meelest palju hullemad... Ja siis ju oma laps hakkab ka nõudma, et näe sõbranna saab selliseid asju ja ma tahan ka...
Aga kõige parem oleks vast, kui oma laps suhtleb lastega, kes on paljulapselistest peredest...

madu - 20.01.2005 kell 16:45

Majanduslik seis küll suhtlemisel takistuseks ei tohiks saada - ikka sõltub kõik iseloomust, väärtushinnangutest. Samuti, nagu ma poleks huvitatud, et mu laps(ed) suhtlevad narkarite/varaste vms kontingendiga, ei vaataks ma üldse hea pilguga sellele, kui lapse sõbrad hindavad üle kõige materiaalseid asju. Vanemate majanduslik seis ei puutu seejuures küll asjasse.

Sako - 21.01.2005 kell 00:33

vahet pole ju, täiesti aakatega küll ei laseks ringi käija aga muidu suva.

ipsu - 21.01.2005 kell 10:43

Mina oma lastele sõpru valiva ei hakka. Minuga on sellist asja tehtud ja ma tean kui nõme see on.

pipiplika - 21.01.2005 kell 23:07

minu laps valib oma sõbrad ise, ma vaid nö. suunan. hetkel suhtleme küll agarasti endast viletsamajärje inimestega, viime lastele riideid ja kui kellegi miskit üle jääb mis titekesele või juba suuremale lapsele sobiks või vaja on siis kogume enda kätte ja ikka viime neile ja lapski arvab, et "prügikollile" vaja leiba anda. ei näe probleemi asjas ja loodan, et kasvades ei kao mu lapsel see abistav osa ja mõistmine, et kõik haljale oksale ei mahu kuid sellegipoolet on inimesed.

arena - 11.03.2005 kell 12:20

kle inimene võib ju huvitav olla ka rahaga ja rahata.ma küll ei takista oma lapsel kellegagi suhtlemast kuna ta teisest klassist.kui sõber viisakas ja normaale-mitte mingi pätt -siis palun väga.ise olen samamoodi kasvatatud ja arvan et see ainuõige.

innocent - 11.03.2005 kell 21:06

Kui laps ei käi just kuskil kallis Tallinna eliitkoolis, siis
on klassikaaslastegi seas nii paremal kui kehvemal järjel peredest lapsi, kuid vist siiski on nii et paremini saavad läbi sarnase sotsiaalse taustaga lapsed - kindlasti on ka teisi variante. Minu jaoks on tähtis see, et ma teaksin kes on minu lapse sõbrad ja millised on nende vanemad ja kodu, sest kuhugi joodikupunkrisse ma oma last külla küll ei lubaks. Mingi ülevaade lapse sõpruskonnast peaks igal juhul olema. Muidugi ei saa võrdusmärki tõmmata vaesuse ja asotsiaalse eluviisi vahel - ei ole ise ka siin mingi rikkur - arvan et laps valib ju sõbraks selle, kellega on ühised huvid ja muidu hea läbisaamine, tema jaoks on sõbra vanemate rahakoti paksus üsna ebaoluline.

monee - 11.03.2005 kell 21:25

aru ma ei saa kuidas saab üldse niimoodi küsida ...

reheline - 11.03.2005 kell 21:49

Mingit klassivahet ei tee. Kõik oleneb kasvatusest.

li-li - 11.03.2005 kell 22:38

pole mulle kunagi sõpru valitud vanemate poolt ja pole seda ka ise teinud oma lapse puhul n. loodetavasti jäävad ka kunagi lapselapsed oma sõprade valikul ainuotsustajax

Tigger - 17.05.2005 kell 12:04

Kui lapse silmade avamine, tähelepanu juhtimine, seletamine jms. sõprade suhtes saab korralikult tehtud, siis tegelikult oskavad nad ka ise väga hästi valida.

Hera - 17.05.2005 kell 12:29

Ei teeks vahet, kui laps on korralik (pole pätt). Ning isegi kui oleks, siis samuti lubaks lapsel teda enda juurde kutsuda, kuid peaks silma nende tegevusel siiski peal. Välja lollusi tegema ma neid koos ei lubaks. Rikkus ja vaesus on suhtelised asjad ning neid ületähtsustada pole mõtet. Eelkõige peaks siiski inimest raha tagant nägema.

Hilikas - 17.05.2005 kell 13:02

Tsitaat:
Algne postitaja: Sako
vahet pole ju, täiesti aakatega küll ei laseks ringi käia aga muidu suva.

vaesuse ja asotsiaalsuse vahele võrdusmärgi panemine on väga riskantne ettevõtmine, kuigi sõna "vaene" võib kasutada eesti keeles ka ülekantud tähenduses (vaimuvaene), siis siin on ilmselt mõeldud rahaliste vahendite puudumist või vähesust.
mina olen rikas - lasterikas, rahalisi ressursse on aegajalt siiski napilt. ei ole oma lastele sõpru valinud, olen neid vaid õpetanud oma peaga mõtlema ja oma tegude eest vastutama.

asunder - 17.05.2005 kell 13:10

Ma arvan et selle asjaga on nii, et ma ka mõtlen, et muidugi laseks suhelda ka vaesamatega, aga kui ise ikka mingist väga rikkast perest oleks, eks siis oleks suhtumine asjasse ka teistsugune. vähemalt ma arvan nii...

kiizukas - 10.06.2005 kell 13:37

ka mina pole lapsevanem aga ma arvan et majanduslik olukord ei tohiks mõjutada midagi....vastupidi lastele peab õpetama jagamist ja austust ka "vaesemate" vastu....aga jah...kui see vaesem laps on nn. pikanäpulaps siis küll mitte...asi siinkohal pole rahas vaid lapse kommetes ja isiksuses...

Malviina - 11.06.2005 kell 04:41

Kas rahalise rikkuse olemasolu teeb inimesest parema inimese??? Vaevalt küll!!!!!
Olen koolivormi poolt, siis oleksid nad vähemalt koolis võrtsed.

Vanapaks - 11.06.2005 kell 08:58

Mina näen nagu probleemi teistpidi. Jõukuri sigidikega suheldes tuleb noorel inimesel nahal ja rahakotil hoolsalt silm peal pidada. Lollide ja laiskade ja saamatute järglastega pole nagu erilist muret. Need on kodus ka eetikast jms. iganenust kuulnud.

Karmapolice - 11.06.2005 kell 09:22

Mis küsimus?
Mismoodi peaks oma lapsele sõpru valima? Ma pole lapsevanem, võib-olla sellepärast ei kujutagi ette mismoodi see käima peaks.

jll - 12.06.2005 kell 07:42

Jah lubaks küll.

Smer¹ - 12.06.2005 kell 17:33

võtke ometi vabalt,millex lapsi ahistada ex igaüx teeb omad valikud nii kui nii.

mompsik - 12.06.2005 kell 19:33

ma pole küll lapse vanem aga milles laps süüdi on et ta madalamas klassis on..
minu arust pole küll vahet milliste majanduslike oludega sõpradega laps läbi käib
peaasi et need sõbrad käitumiselt imelikud pole ..nt varastavad jne.

Reesikas - 15.06.2005 kell 09:19

Majanduslik seis pole minu peres küll selleks kriteeriumiks.

Hoopis rohkem häirivad mind mõned kunstnike kodudest pärit lapsed, kellel on ilmselt koduse kasvatuse puudujääkide tõttu juba noorena sellised boheemlase kombed, et nendest tahaks oma last küll võimalikult kaugemal hoida.

unistaja - 16.06.2005 kell 00:02

Ise ka ju laps oldud ja polnud me pere ka teab mis rikas. Seeläbi vaid oskasid olla tolerantsem ja arvestada kasinate võimalustega, sest rohkem polnud lihtsalt võimalik.

Siin kõik tingimused ära toodud, missugune peaks laps olema, isegi kui ta on vaene. Uskuge, kõik vaesed pole mustad ega ei varasta jne., ja neil on vahel eneseväärikust ka rohkem.

berta - 16.06.2005 kell 07:56

Lapsed teevad juba lasteaias oma valikud, kellega tahavad suhelda ja kellega mitte, keelamine siin suurt midagi ei aita. ja ma ei ütleks, et lapsed sõpru vanemate rahakoti järgi valivad. Kui laps on mõne liiminuusutaja sõbraks valinud, siis on ikka vanemal endal õigel ajal midagi tegemata jäänud. Teismeliste vanemad väga sageli ei teagi kellega nende lapsed suhtlevad.

traxic - 20.06.2005 kell 00:23

sellest pole ma küll kunagi probleemi teinud kui mu põnnid suhtlevad mõne rikkama või vaesema pere lastega.. lastel on ikka omad mängud, olenematta nende nn.. klassiikuuluvusest.. tegelikult püüavad just need va laste vanemad pahatihti ennast ja teisi kuhugi klassidesse paigutada.. ja kui selline suhtumisega ka oma lapsi on suudetud nakatada, siis ega selliste lastega pikalt ei mängita.. lapsed ise oskavad teha oma valiku ja sellised kitsarinnalised jõmmid aetakse lihtsalt "liivakasti" teise serva või kui õnnestub siis ka sealt välja..

Epukas - 20.06.2005 kell 09:51

Tsitaat:
Algne postitaja: monee
aru ma ei saa kuidas saab üldse niimoodi küsida ...

Heh, saab küsida, sest tegelikult tehakse seda niiii palju. Minu oma tädi näiteks. Ta elas mingi 10 aastat usas, tuli nüüd tagasi,. Üldse on oma poja suhtes võimukas, kuid see usa on pähe hakanud ja nüüd ta veel kummalisema kasvatusmeetoditega, kui enne. 15-aastasel poisil oli tüdruk. Kena,korralik, õppis hästi, poiss käitus paremini jne4. Mu tädi leidis kasutatud kondoomi, sellest tõusis hirmus kisa. ( minu meelest ju väga hea, et kondoomi kasutati..). Ja kui tüdruku taust saadi teada, et ta vaesest perest, siis keelati suhtlemine ära. Poisi järgi luuratakse pidevalt. Et mis muusikat kuulab, mida netis teeb jne.. KOHUTAV!

spiderman - 16.08.2005 kell 16:17

las laps suhtleb kellega tahab, kuid kui need teised lapsed on pätid siis keelaks kategooriliselt ära, kuigi ega me ei saa lapsele sõpru valida, nagu ka seda, kelle ta endale abikaasaks võtab, me oleme nüüd ju uues sajandis

cetlyn666 - 30.08.2005 kell 21:19

KIndlasti,kui need lapsed pole nö.huligaanid,kes juhataksid mu lapse/lapsed halvale teele.
Ja eelkõige valib laps oma sõbrad ise ja vanemate kohus on neid suunata

Danielle - 30.08.2005 kell 21:28

Kuna ma ei ole ise miljonär, siis selline küsimus on mulle natuke imelik. Võib olla kui ma oleks miljonär, mõtleksin teisiti. Praegu ei määra inimestega suhtlemist raha.

Chili - 02.09.2005 kell 07:47

Ma ei tea isegi rikaste kehkenpykside seas kedagi sellist, kes on nii pealiskaudne, et ei lase oma lapsel vaesemate inimestega suhelda. Voi on nii, et kui lapsele tuleb sober kylla, siis peab ukse peal naitama, kas on ikka piisavalt vinge mobla.

kaitsevaim - 02.09.2005 kell 08:09

noh et ise nagu sellest rikkamate killast ei ole ja selline tõusikute ja vaesemate vaheline upsakus ja sallimatus eksisteerib, siis parem on, kui minu laps selliste kõrkide isiksustega läbi ei käi. Hakkab veel nõudma, et ...näed tollel on see ja sellel on järgmine. Aga miks minul ei ole? Ja siis hakkavad nõudmised.

lenxu - 04.09.2005 kell 15:15

Mina ei keela oma lastel kellegagi suhtlemist....laste seas sis. Neid nõudmisi aitab ära hoida ema/isa selgitustöö

zipelgatydruk - 04.09.2005 kell 15:20

Muidugi lubaksin lapsel suhelda vaesemate lastega.
Selline klassivahe rõhutamine on lihtsalt jabur!
Ning vanamoodne.

Titaan - 20.09.2005 kell 10:26

kahjux veel ei ole lapsevanem,aga ei keelax
lasex ikke ise tal sobrad valida,peaasi et pätid ei olex
------------------------------------------------------------------
ära oma sadat rubla,parem olgu sada sõppra

lenxu - 20.09.2005 kell 10:47

kui keelata lapsel kellegagi suhelda, siis ta kasvõi uudishimust suhtleb temaga....et teada saada, miks teda keelatakse....või sis trotsist

vicente - 25.09.2005 kell 22:50

Ma ei saa aru kuidas selline küsimus üldse tekkida saab. Läbikäimise reguleerimise aluseks ei saa mitte kuidagi olla kellegi rahaline seis!

meryli - 26.09.2005 kell 07:16

Ei teki isegi mitte sellist kysimust pealuus, kuna ei näe vaesuses probleemi!!!
Probleemiks saab kyll siis kui sellele lisandub ebaausus! No see on juba vaesemate laste vanemate teha. Söna vaene/vaesem-kostab kuidagi mannetult

marga22 - 26.09.2005 kell 08:49

Tsitaat:
käia läbi vaesema(te) lapsega/lastega,kelle majanduslik seis pole just kõige parem?kas rõhutaksite klassi vahet nagu vanasti?kommenteerige,kuidas teie kui lapsevanem sellesse suhtuks?

Juba sinu teemaalgatus on väiklaslik. Kas tõesti on siis laps selles süüdi, et tema vanematel pole olnud võimalik lubada endale luksust ja rikkust. Vaevalt, ise sellist asja igaljuhul ei poolda, kahjuks on sellist uusrikkurlikku ja tõusiklikku suhtumist eesti algelises kapitalistlikus ühiskonnas näha, millest on mul väga kahju. Jääb vaid loota, et me lääneriikide eeskujul sellest välja kasvame ja õpime inimesi hindama kaa muu alusel, kui ainult majanduslik staatus.
Muide põimub see teema suurepäraselt ka koolivormi teemaga, ka sellest peegeldub klassilist ebavõrdsust.

Canyncton - 04.10.2005 kell 21:03

Ohohoo.. hea teema.

Oleneb täiesti teise lapse karakterist ja tema kodust. Kui ikka on mingi pisike näppamishaigus või popsutegemise haigus küljes,siis oma last tema lähedale ei laseks. Vaesusega tekib tänapäeva ühiskonnas palju alaväärtustamist ja komplekse,mis viivad kuritegevuseni välja. Kui lapse sõber iseenesest on tore ja õpihimuline, kelle vanemad on lihtsalt majanduslikult kimpus,siis oleks asi hoopis teistmoodi. Siis kasvõi aitaks.

Kõik oleneb sõbrast endast.

ariita - 21.01.2007 kell 15:38

lastel pole ma küll õpetanud alavääristama kaaslasi vaid jälgima nende tegusid, olen püüdnud selgitada neile, mis sobib ja mis ei sobi, mida tohib ja mida ei tohi, kuid rikastele pole ma soovitanud neil külje alla ujuda
sama süsteem kehtib ka lastelaste osas, kui suudavad saagu ise rikkaks aga muidu- ettevaatust

kristal - 21.01.2007 kell 17:06

See oleks ju nõme ,kui hakkad võrdlema ....Egaz lapsed pole jah syydi et kõigil pole võimalik olla ymber meepotti.

Lilith - 21.01.2007 kell 17:49

kipun ise sinna vaesemasse kihti jääma,aga veel kehvemad lapsed on meie peres nii kõhutäie kui vajadusel peavarju saanud.samuti pole minu lapsi kuskil ära põlatud

sossuke - 21.01.2007 kell 18:03

Tsitaat:
Algne postitaja: pisimimm
Sõpru ei valita raha ega klassikuuluvse järgi, vaid inimese olemuse järgi...

mimm, just oli abiturientidega jutt samal teemal. ja minu õuduseks selgus, et just nimelt rahakoti ja riietuse järgi valivad noored sõpru. kahjuks. ajamärk vist.
ühiskond sunnib ise noortele peale selliseid hoiakuid.

oma lastele olen õpetanud, et kui sul raha pole(ehh, ja enamasti see ju vanemate raha)millega hiilata, pead sa milleski muus äärmiselt silmapaistev olema.
küll see raha ka kunagi tuleb....

Pipilota - 21.01.2007 kell 18:05

teen koik, et oma lastel sellist mentaliteeti valja ei kujuneks nagu teemaalgataja kirjeldas. vaesus ei saa olla kriteeriumiks millega valistada suhtlemist kellegagi.

vesielukas - 21.01.2007 kell 21:59

iial ei keela lastel teistega suhtlemast, peaasi et pätt ei ole

Lola69 - 22.01.2007 kell 09:02

Tsitaat:
Algne postitaja: sossuke
Tsitaat:
Algne postitaja: pisimimm
Sõpru ei valita raha ega klassikuuluvse järgi, vaid inimese olemuse järgi...

mimm, just oli abiturientidega jutt samal teemal. ja minu õuduseks selgus, et just nimelt rahakoti ja riietuse järgi valivad noored sõpru. kahjuks. ajamärk vist.
ühiskond sunnib ise noortele peale selliseid hoiakuid.
Sellist suhtumist tuleb ju pea igast august. Et keegi olla peavad sul olema need ja need asjad ning nood ja naad sõbrad. Ime siis, kui lapsed/noored kuulavad "tarku õpetussõnu".

Kurb, aga tõsi.

Tahaks ise omi siiski veidi teistmoodi vaatama õpetada.

pisimimm - 22.01.2007 kell 10:07

Ma sain teemaalgatajast aru nii, et kas ma hakkaks keelama last, kui tema sõpruskonda kuuluks vaesemast perest laps? Ei, ja veelkord ei!

Mille järgi sõbrad valitakse on juba sootuks teine teema

Lola69 - 22.01.2007 kell 10:13

Aga sõprade valikut saab ka keelamata suunata ...

pisimimm - 22.01.2007 kell 10:31

Klass vaesem ei tee ju inimesena sind kehvemaks..kuigi lastele seda selgeks teha on ikka äärmiselt raske...

Kuigi jah, olen elus näinud, et sõbrad reeglina valitakse/tekivad ikka omasuguste seast...

anne51 - 22.01.2007 kell 10:56

Tsitaat:
Algne postitaja: reheline
Mingit klassivahet ei tee. Kõik oleneb kasvatusest.

Väga õige - ainuvõimalik suhtumine. Minu arvates peaksid vanemad teadma, kellega ta lapsed sõbrustavad, milline on see kodu ja sealne kodukord.
Kui ma olen oma last hästi kasvatanud, siis ta ei valigi valesid sõpru. Kui ta läheb narkomaanide kampa, olgu nood siis rikkast või vaesest perest, siis olen oma töö tegemata jätnud.

lati - 22.01.2007 kell 10:57

imelik küsimus isegi!
ma küll mingit vahet ei tee mis varanduslik seis kellelgi peres on. päti kalduvustega lastega ei taha, et minu lapsed läbi käivad, kuid see ju pole kinni majanduslikus seisus.

kontorihiir - 22.01.2007 kell 11:04

kuigi me pole ise rikkad, on minu poisid oma korralikke asju, mida enam kanda ei taha oma headele tuttavatele andnud... sealhulgas jopesid, jalanõusid jm....pole näinud mingit halvustavat suhtumist kunagi veidi kehvemal järjel olijate peale...ja seda juba lapsepõlvest saadik...
mina pole oma lastele kunagi sõpru/tuttavaid valinud, küll aga uurinud, kellega tegemist, sest peab siiski teadma, kellega laps suhtleb......

Fiona - 22.01.2007 kell 14:17

Tsitaat:

Miks ei peaks lubama? Mulle teeb hoopis muret laste sõnavara ja käitumine mitte majanduslik seis.

Krisss - 22.01.2007 kell 17:57

Kui oleksin lapsevanem siis ise ikka lubaksin. Peaasi, et head ja korralikud sõbrad/sõbrannad.

Ja minu ema ei ole ka kunagi vaadanud minu sõprade/sõbrannade rahakotti

skingirl - 22.01.2007 kell 18:03

juba eesti ajast peale on ikka peened ja väärt inimesed kasvanud matsirahvast eraldi saanud haridust jne.
oleks ikka õige olles heal järjel, tuleks ikka omasugusetega läbi käija, mingit tuhkatriinu lugu võite vaadata aint venetsueela seebis.

ariita - 22.01.2007 kell 19:08

hullemad mängu- või üldse kaaslased on rikkurite lapsed, need, kas istuvad pähe või mõnitavad, ja siis ära veel tee klassi vahet, selleks ei soovitanud oma lastel nende lähedale trügida, tõesti omasugused hoidku kokku: olen haledaid lugusid näinud ja kahju lastest kelle vanemad ei saa kõike oma lastele lubada ja kas peakski, siis kaob jälle oskus teisest lugu pidada, või teise häda näha

Sybill - 23.01.2007 kell 15:16

inimesi on tobe lahterdada...veel tobedam on seda teha rahakoti pakuse järgi.
Ei ole rikkad halvemad ega paremad kui vaesed ja vastupidi. Kõik on kinni siiski inimestes endis, nende lastetoas, eeskujudes jms.

kontorihiir - 23.01.2007 kell 15:19

Tsitaat:
Algne postitaja: ariita
hullemad mängu- või üldse kaaslased on rikkurite lapsed, need, kas istuvad pähe või mõnitavad, ja siis ära veel tee klassi vahet, selleks ei soovitanud oma lastel nende lähedale trügida, tõesti omasugused hoidku kokku: olen haledaid lugusid näinud ja kahju lastest kelle vanemad ei saa kõike oma lastele lubada ja kas peakski, siis kaob jälle oskus teisest lugu pidada, või teise häda näha

lapsed vast teinekord ei teekski niipalju vahet..palju tuleneb ikka ka vanematest...
töökaaslane külastas uut viimsi kooli ja rääkis, et rikkurid ei tahtvat, et nende lapsed käiksid ühes klassis kehvematest oludest õpilastega...
nii et suhtumine saab alguse ikkagi juba kodudest...

Lola69 - 23.01.2007 kell 15:43

Hmm, neil rikastel vanematel on ju valik. Erakool. Palun, keegi ei keela. Mõned ikka ju on ka. Või ei?
Vaevalt et kehvematest oludest lapsed sinna nende võsukesi segama tulevad

vaarema - 23.01.2007 kell 15:50

Lähtun seisukohast, et kõik väärtuslik on inimesel alati kaasas. Järeldus selline, et iial ei või teada kes rikas, kes vaene on

Lola69 - 23.01.2007 kell 15:52

Õige ta on, aga ...

Kahjuks käivad joonetõmbamised veidi ilmsemate asjade järgi.

Sybill - 23.01.2007 kell 16:12

Tsitaat:
Algne postitaja: Lola69
Õige ta on, aga ...

Kahjuks käivad joonetõmbamised veidi ilmsemate asjade järgi.

Masendav, et ka siin Kodututes lahmitakse ja tehakse mõne näite põhjal järeldusi, et kõigi rikaste vanemate lapsed on automaatselt jõmmid, juhmid, väiklased jne.

solvunud...

Lola69 - 23.01.2007 kell 16:18

Mille peale sa, Sybill, solvunud oled? Nagu on vanemaid isesuguseid, nii on ka lapsi. Ja seda nii jõukamate kui vaesemate seas. Paratamatus.
Kõike ühte katlasse ju aetud ei ole.

Aga nii kurb kui see ka ei ole, siis see, mis tegelikult loeb, on enamusele vähetähtis. Tähtsad on numbrid, eriti nullidega numbrid. Ja neid numbreid kandvad/tähistavad asjad. Siis, kui nad on käega katsutavad. Aga ka siis, kui ei ole.

saskia - 13.10.2007 kell 00:51

Ma ei hakkaks oma lapsele sõpru valima. Küll aga suunama peab, kui minu laps tuleb jutuga: emme miks meil seda või teist asja ei ole, siis ikka selgitan (kõigil ei peagi ühtemoodi asjad olema)
Küla peal käiakse mängimas põhjusega, et seal on ju huvitav, hoopis teised mänguasjad, jne
Kooli kohta ei oska veel kommenteerida...

Bithe - 13.10.2007 kell 05:08

Tsitaat:
Algne postitaja: lati
päti kalduvustega lastega ei taha, et minu lapsed läbi käivad, kuid see ju pole kinni majanduslikus seisus.

Kusjuures tahaks vaielda, et on ikka küll kinni majanduslikus seisus. Räägin umbes 3 aasta taguse loo.
Siin lähedal elab perekond, kus on 6 last, isa päris alkohoolik, ema kodune lastega, elavad lasetrahadest ja alevi sotsiaalhoolekande rahadest. Kord poes järjekorras seistes olid kaks selle pere last kah seal, 4 aastane ja 7 aastane ... ja 7 aastane ostis 2 pulgakommi, ühe endale ja teise oma nooremale õele. Raha makstes selgus, et puudu jäi närune 50 senti. Väiksem õde vaatas ootavalt oma vanema õe poole, et kaua sul veel läheb, nii tahaks juba kommi... vanem õdedest pani ohates ühe pulgakommi tagasi ja ütles, et ostab vaid ühe, oma õele... kurb oli seda vaadatA ja ma ütlesin müüjale, et löögu see teine pulgakomm minu arvele otsa. Lapsed said oma kommid ja lippasid välja, kui mina poest väljusin, olid nad poe ees ja tulid mu juurde ja ütlesid mõlemad :"AITÄH"...
Sama pere poisipõnn, kes käis kolmandas klassis, tahtis kah väga väga moblat, teistel klassikaaslastel ju oli, aga nende pere jaoks oleks mobiil olnud ületamatu luksus, polnud emalgi seda, saati siis lastele osta. Ei jäänudki poisil muud üle, kui et andis 1 klassi jõmpsikale kooli nurga taga kolakat ja omastas mobla...
seega- loeb ikka küll majanduslik olukord...
Kumba lapsega sina oma lastel lubaks läbi käia, kas sellega, kes loobus oma kommist, et nooremale õele osta, või selle poisiga, kes asja saamiseks kasvõi füüsilist jõudu kasutab?

Myrk - 13.10.2007 kell 09:16

Rahakotti küll ei vaata,aga milline perekond seda küll.Mul just selline probleem,et minu neiu tahab minna klassikaaslasele sünnipäevale paariks päevaks. Tausta uurides sain teada,et seal kodus tihti " pidutsetakse" sõbrannal " pikad näpud", ka kergemad mõnuained ära proovitud. Minu poolt oli sellele plaanile kindel ei.

bellatrix - 13.10.2007 kell 09:31

Hmm, sama siin.

Õige valik ülal.
Aga tavaline rahakoti kõhnus, nojah snoobid käigu aga ringiga ümber minu edasi

lauritsatytar - 19.10.2007 kell 10:12

kindlasti laseksin kuna minu jaoks laste sõprade maj. olukord pole kohe kindlasti mingi määraja. Mina ka lapsena rikkas peres ei kasvanud aga sellegipoolest oli mul päris palju sõpru kes olid jõukamatest peredest ning pole mina eales tundnud end diskrimineerituna selle pärast ja see ei laiene kindlasti ka mu lastele.
Ma pmst ei saa aru snoobidest keda tundub me praegusel arenguperioodil aga järjest juurde tulevat, eks me riigi kasvuraskused ja peame need lihtsalt läbi tegema, tundub loogilisim järeldus olevat.

skingirl - 19.10.2007 kell 10:35

aga tehke mis tahate, asisemad suhtlevad rohkem oma vahel ja neil on omad hobid, huvid ja ületrumpamised, isgi vene aeg oli neil kel volga või mitu autot kodus teatud rikkuse näitaja, mäletan, et mina olin selline keskmine, mul polnd küll ema direktor aga sai väga kõvat palka kuna ikka raske meestetöö, meil oli kaks autot peres aga neil kel oli juba peenemad hilbud ja talbot ega need oma hilpe kellegile ei laenanud

anne51 - 19.10.2007 kell 13:12

Tsitaat:
Algne postitaja: Bithe
Tsitaat:
Algne postitaja: lati
päti kalduvustega lastega ei taha, et minu lapsed läbi käivad, kuid see ju pole kinni majanduslikus seisus.
vanem õdedest pani ohates ühe pulgakommi tagasi ja ütles, et ostab vaid ühe, oma õele.
Sama pere poisipõnn,andis 1 klassi jõmpsikale kooli nurga taga kolakat ja omastas mobla...
seega- loeb ikka küll majanduslik olukord...
Kumba lapsega sina oma lastel lubaks läbi käia, kas sellega, kes loobus oma kommist, et nooremale õele osta, või selle poisiga, kes asja saamiseks kasvõi füüsilist jõudu kasutab?
Need olid ju ühe pere lapsed. Kuidas sa lubad tüdrukutega suhelda ja poisiga ei luba? See keelamine läheb eriti keeruliseks.
Mina ei keelaks tolle pere lastega suhtlemist ja ainult sellepärast, et tütarlapse käitumine nii kena oli. Tähendab, seal peres on kõigele vaatamata suudetud kasvatada hoolivust. Poisi vargakombed saab välja juurida ja ma loodan, et ema üritabki seda teha. Ka ühe pere lapsed on väga erinevad.
Myrk, kas sinu keelamist kuulati ja laps ei läinud peole?

SinineLiblikas - 19.10.2007 kell 13:49

Kindlasti ei keelaks vaesematega läbi käia kui nad just ulakad pole.Minu laps saab rohkem kui möni teine laps.Mina isegi koos oma vennaga lapsena ei saanud nii palju kui minu poeg saab.Pigem on see hea ja õpetlik lapsele .Et kui ta supi vöi pudru peale nina kripsutab on hea öelda Aga vaata on lapsi kes ei saa sedagi ,on lapsi kellel pole nii palju mänguasjugi.Üldiselt mind ärritab see käitumine.Ta ei oska hinnata seda mis tal on vanaema ja vanaisa annavad järgi ja pakkuvad meeletult talle head aj paremat.Samas laps peab elama nagu teised lapsed .

fear - 19.10.2007 kell 21:01

Laps valib omale sõpru ise,aga kui valitud sõbral on sotsiaalsed probleemid käitumisega,siis suunan küll sõpruse eemale.

julianus - 19.10.2007 kell 22:36

Tavaliselt lapsed valivad endale ise mängukaaslased ja nii see peakski olema. Meenub, et enda lapsepõlves küll ei suhelnud rikaste vanemate lastega, sest need olid väga "memmekad".

Bithe - 20.10.2007 kell 15:47

Tsitaat:
Algne postitaja: anne51 Tähendab, seal peres on kõigele vaatamata suudetud kasvatada hoolivust.

Seal peres kehtib ütlus :"Mis hammaste taga, see oma, mis persses, see paigas. " Sry väljenduse pärast, aga just nii seal on. Pigem on see tüdtukutirts hoolivust õppinud oma sõprade kodudest, ta alati lahkelt nende kodudes oodatud ja vastu võetud, olen kuulnud nii mõndagi ema lausumas, et näe ta käis meil ja me tegime koos seda ja teist ja ma õpetasin talle seda ja teist.
Poisi vargakombeid on proovitud välja juurida, aga kaua sa ikka lahke oled ja üritad, rääkides pika jutu, kui paha on vargus jne, jätad poisi oma lastega mängima ja kui ta ära on läinud, avastad, et mõned pisimänguasjad koos temaga...?

Rashnu - 26.10.2007 kell 11:33

Majanduslik seis pole minu silmis küll oluline. Siiski ei kiida heaks suhtlemist selliste lastega, kes esindavad matslust.

pilgrems - 27.10.2007 kell 11:25

vabandan kui eksin aga põhiseaduses on öeldud et kõik inimesed on võrdsed, ning arvan ka seda et vanemad ei tohiks ennast segada laste suhetese sellisel tasandil. Kuna lapsed ise on seda tüübi suhete juures suht julmad ja dikrimineerivad.Vaesematese vaadatakse kui alamat rassi olenditese ja neid tõrjutakse. Kui sinu laps on sõber majanduslikult kehvemal elujärjel oleva pere lastega siis on see ju hea, kuna teinekord piisab heast sõnast ja suhtumisest et teha teist õnnelikumaks. Kas on see siis väär. Ja kõik vaesed ei ole ju pätid . tean selliste perede lapsi kes on kasvanud vaesuses ja alkoholismis ning allasurutud , piisas vaid inimesest kes andis talle natuke enese kindlust kiusajatele vastuastuda ning nüüd on sellest noormehest saanud iseseisev ja korralik töömees.

metsakutsa - 27.10.2007 kell 11:45

Jaa, loomulikult ma teen klassidel vahet.
Olen isegi välja mõelnud, kui palju minu laps/lapsed tulevikus kehvemas majanduslikus seisukorras olevate perekondade lastega läbi tohivad saada:

Lastega, kelle pere kuu sissetulek on alla 3000 krooni - ei tohi minu lapsed üldse mängida ega suhelda!

Lastega, kelle pere kuu sissetulek on üle 3000, kuid alla 5000 krooni - võivad minu lapsed mängida 1 h nädalas!

Lastega, kelle pere kuu sissetulek on üle 5000, kuid alla 8000 krooni - tohivad minu lapsed mängida 3 h nädalas!

Lastega, kelle pere kuu sissetulek on üle 8000, kuid alla 10 000 krooni - tohivad minu lapsed mängida 5 h nädalas!

Lastega, kelle pere kuu sissetulek on üle 10 000, kuid alla 15 000 krooni - tohivad minu lapsed mängida 7 h nädalas...NB! Vabalt valitud päevadel!

Lastega, kelle pere kuu sissetulek on üle 15 000, kuid alla 30 000 krooni - tohivad minu lapsed mängida 8 h nädalas...NB! Samuti vabalt valitud päevadel!

Ja lastega, kelle pere kuu sissetulek on üle 30 000 krooni - tohivad minu lapsed mängida nädalas tervelt 2 päeva....laupäeva ja pühapäeva!

annigret - 25.02.2008 kell 19:19

Kui kesise sissetuleku juures on tegu ka joodikutest vanemate, kasvatamatute ja ropu suuga lastega, siis mina oma lapsel sellistega seltsida küll ei luba!

susanna - 25.02.2008 kell 20:00

...mingist vanusest alates valivad lapsed endale ise seltsilised, olenemata sellest kas see meeldib nende vanematele või mitte.
meie saame vaid siis suunata.ja jääb loota, et tulemuslikult.

whisper - 25.02.2008 kell 21:12

Laps on saanud oma sõbrad ise valida,pole mina küsinud kui palju nende vanemad teenivad.Küll keelasin minna nädalavahetuseks külla sõbrannale,kes elab teises linnas ja kelle ema on Soomes tööl ning isa elab ka eemal. 14-aastane tüdruk puhta omapäi.

evs - 26.02.2008 kell 10:10

lapsed valivad oma sõbrad ise

minunimisiia123 - 11.12.2009 kell 23:56

ise tahaks väga olla vaesematega, ränk aeg ju, peab ju kedagi olema kah kes toetaks ja räägiks

ariita - 19.04.2012 kell 15:26

kas laseksite oma lapsel/lastel...

Klassivahed mulle laste hulgas ei meeldi, aga kui "mingist klassist" lapsed mu lapsi kiusavad, siis teen küll vahet ja ei soovita põrmugi neil sellistega suhelda Pahadest peaks ikka eemale hoidma

sissy84 - 19.04.2012 kell 17:17

Minagi arvan, et mu laps valib omale sõbrad ise. Olgu nad siis vaesemast, keskmisest või rikkast perest.

Kiusajad või head lapsed - loodan, et tulevikus on kasvatusest kasu ja laps oskab ise järeldusi teha millised on head sõbrad ning millistega tuleb vaid pahandusi. Siililegi selge, et nii nagu minu ema ei saanud mulle sõpru valida ja osadega läbikäimist keelata, siis ei saa ka seda mina teha oma lapsega.
Me ei oma oma lapsi, me saame vaid neid mõjutada, suunata ja aidata seni kuni nad on alaealised aga omad otsused elus teevad nad ise.

reheline - 19.04.2012 kell 20:05

No klassivahe tuleb juba maast-madalast selgeks teha. Täiskasvanuna nagunii kihistutakse, parem siis juba lapsena asjad paika panna, on hiljem kergem.

freelancer - 19.04.2012 kell 22:01

Laps peab hakkama varakult tegema valikuid,mis elus edasi viivad.Majanduslik seis ei ole kohe kindlasti määravaks suhtluspartnerite valikul.

anne51 - 20.04.2012 kell 09:37

Tsitaat:
Algne postitaja: berta
Lapsed teevad juba lasteaias oma valikud, kellega tahavad suhelda ja kellega mitte, keelamine siin suurt midagi ei aita.
Jah, keelamise-käskimisega võib kehvasti minna. Minu poisile tekkis sõber, kes meile tulles ei teretanud. Hakkasin siis ise teretama. Iga kord läksin lastetuppa ja teretasin demonstratiivselt. Poiss teretama ei hakanud, aga pärast kolme-nelja korda meile enam ei tulnud Nüüd, paarkümmend aastat hiljem tean selle üle rõõmustada.

tiivitaavi - 20.04.2012 kell 09:43

Üldiselt saime vastuseks:mina teile sõpru ei ei vali!